Mieczysław „Hajer” Bieniek – „Kambodża jakiej nie znacie”

Podróżnicy
Termin: 2018-02-18 17:00 - 20:00

Wstęp - 10 zl.

Kup bilet online

Dwumiesięczna podróż przez bezdroża Kambodży, takiej nie zobaczysz z okien autobusu. Wioski gdzie biały nie zagląda, bezdroża i pola minowe, to wszystko opowie wam Hajer w sposób zabawny J

Były górnik, który po ciężkim wypadku rozstaje się z kopanią i rozpoczyna nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor kilku książek. 

Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa zostaje odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2000 roku ulega ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego traci wzrok w jednym oku. Oznacza to też koniec pracy na kopalni.

W ramach swoistej terapii psychicznej rusza w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził ponad sto krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracowuje własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą. 

W 2006 roku na swoje 50 urodziny wyrusza w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstaje film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydaje swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich. 

Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży. Jest  wziętym prelegentem na imprezach filmowych i podróżniczych, gdzie barwnymi opowieściami z miejsca podbija serca publiczności.