VII Festiwal Podróżniczy Wataha
Wejściówki:
Karnet dwudniowy - 150 zł.
Bilet jedniodniowy - 85 zł.
VII FESTIWAL PODRÓŻNICZY WATAHA
Zapraszamy na VII edycję Festiwalu Podróżniczego Wataha, na podróże po najdalszych zakątkach Ziemi, na przygody i przemyślenia najciekawszych i najbardziej inspirujących osób z polskiej sceny świata gór i podróży. Będzie to prawdziwy zastrzyk inspiracji i głodu poznawania nieskończenie różnorodnego piękna świata. Festiwal Podróżniczy Wataha to przede wszystkim PRELEKCJE, ale również WARSZTATY, KONCERTY i DEGUSTACJE.
PROGRAM
31.08. godz.15:00 - Dzień Motocyklowy
Witold Palak - "W krainie wulkanów i orangutanów. Skuterem przez Sumatrę"
Witold Palak z wykształcenia psycholog, bardziej sprawdzający się w życiu jako przedsiębiorca, a z racji swojej pasji jako światowy włóczęga, potocznie określanym mianem „podróżnik”. Były rezydent Australii, mieszkający po kilka lat w Singapurze, Indiach, Nepalu, USA, Niemczech, Holandii, sporadycznie stacjonujący w swoim domu w wiosce pod Lublinem. Gitarzysta, pasjonat piosenki turystycznej, żeglarskich szant i poezji śpiewanej. Amatorsko artysta-malarz. Emerytowany żeglarz. Z zamiłowania kucharz-amator-eksperymentator, tworzący najbardziej nieprzewidywalne multikulturowe dania kuchni fusion. Od 12 lat posiadacz motocyklowego prawa jazdy i od tamtej pory oddany cała duszą podróżowaniu na różnej jakości i mocy jednośladach. Autor i wykonawca trwającego 3 lata z niewielkimi przerwami projektu ‘Dookoła Indii na motocyklu”. Jako pierwszy Polak przejechał ze swoją partnerką na jednym motocyklu Royal Enfield wszystkie stany indyjskie, docierając do skrajnych punktów na mapie tego kraju. Specjalista od motocyklowych tras indyjskich i nepalskich Himalajów. Organizator Pierwszego Polskiego Zlotu Motocyklowego w Himalajach. Dziennikarz i autor książek podróżniczych o tematyce motocyklowej.
Tym razem dla podgrzania temperatury prosto z Himalajów przeniesie nas w tropikalną aurę bardzo rzadko odwiedzanej przez turystów indonezyjskiej Sumatry. Na wypożyczonym skuterze przejechał 2/3 tej szóstej co do wielkości wyspy świata. Dotarł do lasów deszczowych, zamieszkałych m.in. przez orangutany, odwiedził tereny dotknięte w największej skali pamiętnym tsunami w 2004 roku, postawił nogę na Kilometer Zero-najbardziej na północ wysuniętym punkcie Indonezji, objechał wyspę Samosir, leżącą pośrodku największego na świecie jeziora wulkanicznego -Lake Toba, zgłębiał tajemnice zwyczajów i niezwykłej architektury ludu Minangkabau, pomagał przy zbiorze herbacianych liści na plantacji leżącej na zboczu stratowulkanu Kerinci- najwyższej góry na Sumatrze 3805 m, przejechał wzdłuż wulkanicznego pasma gór Barisan, uczestniczył w trzech tradycyjnych weselach, W ciągu 28 dni pokonał na skuterze 5 tysięcy kilometrów, spotkał zaledwie trzech obcokrajowców i nie wypił ani jednej butelki piwa na wyspie w większości objętej prawem szariatu.
Marta i Łukasz Jastrząb - “Dream Catchers Journey”
Dream Catchers Journey - Marta i Łukasz. W pogoni za marzeniami, przejechaliśmy na motocyklach 57000 km, w 15-miesięcznej podróży z Polski do Nowej Zelandii, przez najciekawsze i najbardziej wymagające trasy Europy i Azji.
Pierwsza etap podróży to odcinek z Polski do Gruzji, gdzie już na starcie plany musiały ulec zmianie, w wyniku komplikacji z pozyskaniem karnetów CPD oraz wizy do Pakistanu. Para podróżników mając w paszportach kilka sztywnych terminów wiz wjazdowych do krajów Azji Centralnej oraz przede wszystkich Chin, zdecydowała że alpejskie przełęcze muszą poczekać i wyruszyła od razu w kierunku południowym, aby możliwe szybko dotrzeć do Grecji. Po krótkim odpoczynku nad brzegiem Morza Egejskiego, ruszyli na wschód przekraczając cieśninę Bosfor, tym samym dotykając po raz pierwszy kontynentu azjatyckiego. Po niezliczonych wypitych filiżankach tureckiego czaju, dotarli do majestatycznego pasma górskiego - Kaukazu.
Drugi etap to, jak zgodnie twierdzą ta, która dała im najwięcej wspomnień. To z tego etapu dzisiaj opowiadają znajomym najwięcej historii. Pustynnymi drogami, w temperaturze sięgającej 47 stopni Celcjusza, wjechali do Azji Środkowej, odwiedzając wciąż magiczne miasta legendarnego Szlaku Jedwabnego w Iranie i Uzbekistanie. Pokonali góry Pamiru w Tadżykistanie, decydując się na przeprawę przez słynnącą z wymagających warunków dolinę Bartang oraz góry Tienszanu w Kirgistanie, gdzie do ich dwuosobowego zespołu dołączył ranny szczeniak – suczka Lucky. Pokonali Karakorum - drugi po Himalajach, najwyższy łańcuch górski na Ziemi, na pograniczu Chin i Pakistanu. Doświadczyli egzotyki krajów Półwyspu Indochińskiego. Odwiedzili starożytne miasto Pagan w Birmie oraz herbaciane pola Malezji. Przemierzyli bezdroża Laosu wzdłuż rzeki Mekong. W Indonezji - magicznej krainie 127 aktywnych wulkanów, położonej na ponad 17 tysiącach wysp - przekroczyli równik, wjeżdżając na południową półkulę Ziemi. Ostatecznie dotarli do celu podróży – Nowej Zelandii - kraju nieprzyzwoicie pięknych gór, lodowców, rzek, jezior, wulkanów, gejzerów, plaż i przede wszystkim motocyklowych tras jak Skippers Canyon Road czy Forgotten World Highway.
Po kilku fantastycznych tygodniach w Nowej Zelandii, Marta i Łukasz rozpoczęli trzeci etap – powrotny. Kiedy rozstali się z Suzuki DR650, przelecieli do Australii, gdzie znowu mogli wsiąść na własne motocykle. To niewiarygodne, że transport morski ich motocykli, z pobliskiej Indonezji do Australii zajął osiem długich tygodni. Po przejechaniu tak ikonicznych tras Australii jak Great Ocean Road, Great Alpine Road, Snowy Mountains Highway, polecieli do Portugalii, aby zakończyć podróż europejskim road tripem. Z najdalej wysuniętego na zachód punktu kontynentalnej Europy – Cabo da Roca, wrócili do Polski po 15 miesiącach przez kręte i przepiękne trasy położone w Picos de Europa, Pirenejach oraz Alpach. Nie zabrakło portugalskich owoców morza, francuskiego wina i kawy na przełęczy Stelvio czy wzdłuż Großglockner Hochalpenstraße.
Jacek Borowski Jack & Dog – „Historia o spełnianiu marzeń”
Jacek i Diego to niezwykła para przyjaciół która od kilku lat przemierza Europę i Polskę na motocyklach. Jacek to pasjonat motocykli, psiaków, konstruktor i miłośnik przyrody. Diego to pies rasy Owczarek Belgijski Groenendael Champion Polski i niesamowity kompan podróży. Każdy ich projekt to unikalny i nowatorski pomysł a razem są prekursorami podróżowania na motocyklach z dużymi psami. Za nimi prawie dwumiesięczny trip po kilkunastu krajach Europy, trip Bieszczady, Mazury, Bałtyk, rajd rowerem elektrycznym po Parkach Krajobrazowych Wielkopolski, Electric Mototrip - rajd motocyklami elektrycznymi dookoła Polski z biciem rekordu, Familijny trip po Europie czyli kamper + motocykl, czy ostatnia trasa po Dolomitach. Tak naprawdę Jacek i Diego zajmują się przekazywaniem pozytywnej energii a resztę dowiecie się od nich na Festiwalu Wataha.
Monia & Borek alias ADVinside & Borek's Adventure - "Motocyklami do Iranu i Pakistanu"
"Dzień dobry, cześć!
Nazywamy się Monika Czerniejewska i Wojciech Borkowski, jednak częściej jesteśmy kojarzeni jako Monia Moto Hero oraz Borek's Adventure!
Jesteśmy parą podróżników motocyklowych z duchem Adventure! Uwielbiamy dzikie miejsca i kempingowanie. Każde z nas przejechało już na swoim motocyklu około 250 tysięcy kilometrów, przekraczając drogi i bezdroża Europy oraz Azji. Naszą ostatnią wyprawą była dwumiesięczna podróż z Polski aż pod chińską granicę w Pakistanie, podczas której pokonaliśmy 19000 km. Opowiemy wam między innymi o irańskiej gościnności, kulturze i postrzeganiu kobiet w Iranie, pakistańskiej eskorcie wzdłuż granicy z Afganistanem, o tym, jak dojechaliśmy na trójstyk trzech najwyższych pasm górskich na świecie, o trekkingu i nocy spędzonej u podnóża Nangi Parbat oraz o tym, jak dojechaliśmy na najwyższe przejście graniczne na świecie!
Nie możemy się doczekać, do zobaczenia! :)"
Koncert zespołu ZMOVA
ZMOVA to aż cztery energetyczne kobiety i jeden mężczyzna. Vera, Ania, Asia i Marta udowadniają, że rock jest kobietą, a Michał towarzyszy im w tej drodze już piąty rok. Zespół nie zmienił swojego składu od początku funkcjonowania, czyli od 2020 roku. W 2023 roku ZMOVA wydała swoją pierwszą Epkę, a dziś koncertuje w wielu polskich miastach oraz podczas letnich festiwali udowadniając, że jeśli kocha się rock'and'rolla można zacząć realizować swoje marzenia i pasje w każdym momencie życia, a największą siłą napędową jest przyjaźń i energia międzyludzka.
01.09. godz. 14:00 - Dzień Górski
Bartosz Malinowski - ,,Jak nie zabić się w górach''. Warsztaty bezpieczeństwa górskiego.
Warsztaty poprowadzi Bartosz Malinowski – przewodnik górski. Pracuje w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw. Zorganizował i poprowadził 50 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 r. pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 r. współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tyś. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące w życiu nomadów Mongolii, w Azji Centralnej i Afganistanie.W 2013 r. przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył ponad 3,5 tyś. km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Butanu. Współautor książki „Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”.
Warsztaty przeznaczone są dla osób które rozpoczynają swoją przygodę z górami w zimowych warunkach oraz dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po górach zimą.
Ponadto warsztaty są przeznaczone dla osób przygotowujących się do trekkingów w różnych górach świata tj: Himalaje, Karakorum czy Kaukaz oraz dla osób planujących swoje pierwsze wyprawy w góry wysokie (4, 5, 6, 7 K) czy turystów wysokogórskich, który działali już w górach wysokich lub na trekkingach i chcą poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności i praktykę. Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne z zakresu sprzętu, wyposażenia, ekwipunku oraz autoratownictwa partnerskiego, pierwszej pomocy i ratownictwa górskiego.
Najważniejsze zagadnienia warsztatów:
- zagrożenia związane z działalnością górską w warunkach zimowych,
- hipotermia od A do Z - jak nie (za)marznąć w górach,
- dlaczego marzniemy i jak temu zapobiegać,
- prewencja zagrożeń,
- proces aklimatyzacji,
- praktyczne wykorzystanie posiadanego sprzętu w sytuacji kryzysowej,
- burze w górach - jak ich unikać, co robić aby bezpiecznie przeżyć burzę, gradobicie, huragan,
- mgła, intensywne opady śniegu lub inne załamanie pogody,
- wołanie w górach - zasady wzywania pomocy w górach;
- komunikacja z ratownikami i służbami górskimi,
- współpraca z ratownikami i koordynacja akcji ratunkowych,
- choroba wysokościowa - AMS (HAPE, HACE),
- odmrożenia,
- ślepota śnieżna - poparzenia słoneczne, uszkodzenia wzroku,
- ubezpieczenia górskie od A do Z,
- raki, czekany i podstawowe żelastwo i wyposażenie,
- rakiety śnieżne,
- ABC - lawinowe,
- wykorzystanie śladów z GPS.
Leszek Cichy - "Nie tylko Mount Everest, Góry Świata Leszka Cichego"
Leszek Cichy himalaista i polarnik, wielokrotny partner Krzysztofa Wielickiego m.in. w pierwszym, historycznym, zimowym wejściu na Mount Everest. Pierwszy Polak, który skompletował Koronę Ziemi tj. zdobył najwyższe szczyty wszystkich kontynentów wraz z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc, autor i współautor kilku książek oraz licznych artykułów w prasie górskiej. Leszek z pomocą filmów i zdjęć opowie o swoich górach, a także o ukochanych rejonach polarnych, zwłaszcza o Islandii, przywiezie też ze sobą książki.
Leszek Roman Cichy, urodzony 14 listopada 1951 w Pruszkowie, polski himalaista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 finansista, obecnie przedsiębiorca. Absolwent XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Wspina się od 1969, dużo w sezonach zimowych w Tatrach (np. na Małym Kieżmarskim Szczycie) i Alpach (np. Filarem Frêney na Mont Blanc czy północną ścianą Matterhornu).
Jako pierwszy Polak skompletował do 1999 roku Koronę Ziemi z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.
Jest współautorem licznych artykułów w prasie górskiej. Od 1970 należał do wielu organizacji sportowych, a w latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 1999 roku został uhonorowany Kolosem w kategorii alpinizm, nagrodą przyznawaną podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Ponadto od 2000 roku jest członkiem Kapituły Kolosów.
Leszek Cichy jest również uhonorowany w Alei Podróżników w Krakowie (2017). Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 9 grudnia 2003 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.
Leszek Cichy jest autorem i współautorem kilku książek:
"Gdyby to nie był Everest...", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020 (wraz z Piotrem Trybalskim);
"Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego", Znak, Kraków 2019 (wraz z Julią Hamerą i Markiem Kamińskim);
"Przesunąć granice. Człowiek wobec wyzwania", Wydawnictwo RTCK, 2019 (wraz z Markiem Kamińskim);
"Rozmowy o Evereście", Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1982 (wraz z Krzysztofem Wielickim i Jackiem Żakowskim), 2020 wydawnictwo Agora, nowe wydanie, wzbogacone o rozdział opisujący powrót całej trójki na Mount Everest po 40 latach od zdobycia.
Dorota Rasińska-Samoćko – „Ku Podwójnej Koronie”
Dorota Rasińska - Samoćko czyli „Speed Lady” opowie o wspinaczce na najtrudniejsze góry świata - K2 i Nanga Parbat. Który szczyt jest
trudniejszy? Który stawia większe wyzwania techniczne i mentalne? Który bardziej zachwycił i oczarował? Który ma największą lodową ścianę z tzw. blue ice? Himalaistka w 2022 r. w lipcu stanęła na Nanga Parbat, aby później w niecały miesiąc wejść jeszcze na Broad Peak i K2. W tym samym roku ustanowiła też światowy himalajski rekord w 3 miesiące – weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie. Niewyobrażalny wyczyn pod względem wytrzymałościowym i psychicznym. Kocha wyzwania, bo postawiła swoją stopę na tych najtrudniejszych szczytach jak K2 (trzecia Polka), Nanga Parbat, Annapurna, Makalu (trzecia Polka), Kanczendżonga (2 Polka), Broad Peak (3 Polka) i Lhotse. Nazywana jest przez Szerpów po prostu „Speed Lady” albo „Iron Lady”.
W 2023 roku zaś stanęła na wierzchołkach kolejnych ośmiotysięczników – Dhaulagiri, Cho Oyu, Manaslu (po raz drugi) oraz Denali – najwyższej górze Ameryki Północnej. W sumie ma w swoim dorobku już 11 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów Korony Ziemi. Od 2021 roku realizuje projekt PODWÓJNA KORONA mający na celu osiągnięcie Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi.
Ma szansę:
- być pierwszym Polakiem z Podwójną Koroną (Korona Himalajów i Karakorum oraz Ziemi),
- pierwszą Polką i kobietą z tej części świata z Koroną Himalajów i Karakorum (brakuje jej jeszcze 3 szczytów),
- być pierwszy himalaistą, który najszybciej (bez komercyjnego teamu oraz zaplecza sponsorskiego) wszedł na wszystkie szczyty Korony Himalajów i Karakorum.
Otrzymała też prestiżowe nagrody takie jak – Kolos za Wyczyn 2023,
Inter Pares 2023 oraz Orzeł KWW za 2022 rok.
Prywatnie lubi podróże, samotnie zwiedziła z plecakiem ponad 140 krajów, do tego aktywnie nurkuje, jeździ na nartach, pisze książki („Moja Azja. Dora na szlaku”).
Janusz Onyszkiewicz w rozmowie z Danutą Onyszkiewicz – „Bywały szczęśliwe powroty”
Janusz Onyszkiewicz w 1972 roku zdobył Noszak, w 1975 Gaszerbrum II zaś 1978 wraz z Leszkiem Cichym, Wandą Rutkiewicz i Alison Chadwick-Onyszkiewicz stanął na dziewiczym szczycie Gaszerbrum III. Opowie o złotych latach Polskiego himalaizmu oraz wędrówce z najgłębszych jaskiń przez najwyższe góry świata do najważniejszych stanowisk państwowych. Jego historia będzie wspierana niezwykłymi, nigdzie nie publikowanymi fotografiami z czasów młodości zaś po prezentacji rodzinną atmosferę zapewni prowadzenie rozmowy przez jego córkę - Danutę Onyszkiewicz. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty”. Jego biografią można wypełnić kilka życiorysów. Matematyk, wykładowca na wielu europejskich uniwersytetach, doktor Honoris Causa University of Leeds. Grotołaz, uczestnik wielu wypraw do najtrudniejszych jaskiń, jako pierwszy osiągnął dno Jaskini Śnieżnej w Tatrach (polski rekord głębokości). Uczestnik wypraw w Hindukusz, Pamir i Himalaje. Dokonał z Wandą Rutkiewicz pierwszego wejścia na Gasherbrum III (7953 m n.p.m.), zdobywca Gasherbrum II (8035 m n.p.m.).
Działacz opozycji demokratycznej, członek władz krajowych i rzecznik prasowy NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego wielokrotnie aresztowany. W nowej Polsce poseł na Sejm, dwukrotnie Minister Obrony Narodowej. Spotykał się m.in. z takimi postaciami jak: Ronald Regan, George W. Bush, Michaił Gorbaczow, Margaret Thatcher, Kim Ir Sen , Joe Biden. Pierwsza żona Witosława zginęła w jaskini na Kaukazie, druga Alison Chadwikw Himalajach. Jego trzecia żona Joanna to wnuczka Józefa Piłsudskiego, z którą wziął ślub w więzieniu, a z którą ma pięcioro dzieci. Jedną z nich jest Danuta Onyszkiewicz – etnograf, podróżnik śladami stryjecznego pradziadka Bronisława Piłsudskiego, zesłańca, badacza tajemniczego ludu Ajnów z Sachalinu. Antropolożka, fotografka, podróżniczka i założycielka Stowarzyszenia im. Bronisława Piłsudskiego.